Vishay/Dale RN55E2493BRE6
RN55E2493BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2493BRE6
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2493BRE6.pdf
Availability of RN55E2493BRE6
QUANTITY
RN55E2493BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2493BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2493BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2493BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2493BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2493BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2493BRE6
RES 6.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A 8-SON datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 1 IN 1K/0.1% datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 167MHZ 20MLF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf