Vishay/Dale RN55E2524BRE6
RN55E2524BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2524BRE6
Brief Description
RES 2.52M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2524BRE6.pdf
Availability of RN55E2524BRE6
QUANTITY
RN55E2524BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2524BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2524BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2524BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2524BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2524BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2524BRE6
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CONN SOCKET 3POS HOUSING 2MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 90W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE BASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf