Vishay/Dale RN55E2552CRSL
RN55E2552CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2552CRSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2552CRSL.pdf
Availability of RN55E2552CRSL
QUANTITY
RN55E2552CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2552CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2552CRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2552CRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2552CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2552CRSL Details Description
Related parts for RN55E2552CRSL
RES 110 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GDP SMT datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
KEIL NXP LPC4357 EVAL BOARD datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf