Vishay/Dale RN55E2553DB14
RN55E2553DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2553DB14
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2553DB14.pdf
Availability of RN55E2553DB14
QUANTITY
RN55E2553DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2553DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2553DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2553DB14
Related LinksRN55E2, RN55E2553DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2553DB14 Details Description
Related parts for RN55E2553DB14
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24DIP datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 30A TO-247 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
PLUNGER datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf