Vishay/Dale RN55E2611BR36
RN55E2611BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2611BR36
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2611BR36.pdf
Availability of RN55E2611BR36
QUANTITY
RN55E2611BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2611BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2611BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2611BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2611BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2611BR36 Details Description
Related parts for RN55E2611BR36
FIXED IND 4.7UH 13.5A 16 MOHM datasheet.pdf
IC UART QUAD 68PLCC datasheet.pdf
MINITEK JUMPER 2MM 2POD AU BLK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC940LC4B datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR SF4-AH24 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf