Vishay/Dale RN55E2611DR36
RN55E2611DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2611DR36
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2611DR36.pdf
Availability of RN55E2611DR36
QUANTITY
RN55E2611DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2611DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2611DR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2611DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2611DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2611DR36 Details Description
Related parts for RN55E2611DR36
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf