Vishay/Dale RN55E2613DR36
RN55E2613DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2613DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2613DR36.pdf
Availability of RN55E2613DR36
QUANTITY
RN55E2613DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2613DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2613DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2613DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2613DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2613DR36 Details Description
Related parts for RN55E2613DR36
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC S VFN datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf