Vishay/Dale RN55E2702BB14
RN55E2702BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2702BB14
Brief Description
RES 27K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2702BB14.pdf
Availability of RN55E2702BB14
QUANTITY
RN55E2702BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2702BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2702BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2702BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2702BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2702BB14 Details Description
Related parts for RN55E2702BB14
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FBCON PA CG/M12 4 WAY DIST datasheet.pdf
IMPACT DC 5X12 GL SN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN 16POS 0.8MM SMT datasheet.pdf