Vishay/Dale RN55E2742FRE6
RN55E2742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2742FRE6
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2742FRE6.pdf
Availability of RN55E2742FRE6
QUANTITY
RN55E2742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2742FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2742FRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2742FRE6 Details Description
Related parts for RN55E2742FRE6
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.287 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 365MA 3.25 OHM TH datasheet.pdf
.062DIA CRIMP REC. datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD-123 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTION FINGER COMPLETE datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 120 OHM 27LBGA datasheet.pdf