Vishay/Dale RN55E2870DBSL
RN55E2870DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2870DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2870DBSL.pdf
Availability of RN55E2870DBSL
QUANTITY
RN55E2870DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2870DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2870DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2870DBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2870DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2870DBSL Details Description
Related parts for RN55E2870DBSL
MARKER PLATE ALUM BLUE 3.5" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V DIRECTFET L8 datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMP 1.80MM 18-22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 400MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf