Vishay/Dale RN55E2872BBSL
RN55E2872BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2872BBSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2872BBSL.pdf
Availability of RN55E2872BBSL
QUANTITY
RN55E2872BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2872BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2872BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2872BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2872BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2872BBSL Details Description
Related parts for RN55E2872BBSL
BOX JUNCTION POWER SOURCE WHITE datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 36" RG-179 datasheet.pdf
DIR COUPLER 10DB 2450MHZ datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf