Vishay/Dale RN55E2872FBSL
RN55E2872FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2872FBSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2872FBSL.pdf
Availability of RN55E2872FBSL
QUANTITY
RN55E2872FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2872FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2872FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2872FBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2872FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2872FBSL Details Description
Related parts for RN55E2872FBSL
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.15"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WELD CABLE 4AWG 600V GREEN datasheet.pdf