Vishay/Dale RN55E2873BR36
RN55E2873BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2873BR36
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2873BR36.pdf
Availability of RN55E2873BR36
QUANTITY
RN55E2873BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2873BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2873BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2873BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2873BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2873BR36 Details Description
Related parts for RN55E2873BR36
SIDACTOR SLIC UNI 160V 50A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW SR 20POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf