Vishay/Dale RN55E2913BBSL
RN55E2913BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2913BBSL
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2913BBSL.pdf
Availability of RN55E2913BBSL
QUANTITY
RN55E2913BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2913BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2913BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2913BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2913BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2913BBSL Details Description
Related parts for RN55E2913BBSL
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP 22UF 450V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf