Vishay/Dale RN55E2982BRE6
RN55E2982BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2982BRE6
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2982BRE6.pdf
Availability of RN55E2982BRE6
QUANTITY
RN55E2982BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2982BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2982BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2982BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2982BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2982BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2982BRE6
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT .1A HINGE SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 192W TO247-3 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf