Vishay/Dale RN55E3013DRSL
RN55E3013DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3013DRSL
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3013DRSL.pdf
Availability of RN55E3013DRSL
QUANTITY
RN55E3013DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3013DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3013DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3013DRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3013DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3013DRSL Details Description
Related parts for RN55E3013DRSL
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC HIGH PWR SC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
IC UART QUAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
22UF 63V 8X6,2 datasheet.pdf