Vishay/Dale RN55E3240DB14
RN55E3240DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3240DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3240DB14.pdf
Availability of RN55E3240DB14
QUANTITY
RN55E3240DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3240DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3240DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3240DB14
Related LinksRN55E3, RN55E3240DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3240DB14 Details Description
Related parts for RN55E3240DB14
CONN PLUG ASSEM SHIELD 4POS datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 78POS datasheet.pdf
CABLE TOUCH & HOLD PROBE datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
5MM BI-LEVEL Y/Y PCB LED datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 329.2VC P600 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V JB 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf