Vishay/Dale RN55E3332FR36
RN55E3332FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3332FR36
Brief Description
RES 33.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3332FR36.pdf
Availability of RN55E3332FR36
QUANTITY
RN55E3332FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3332FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E3332FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3332FR36
Related LinksRN55E3, RN55E3332FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3332FR36 Details Description
Related parts for RN55E3332FR36
Crystal 28.63636MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 200MA SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8-SOIC datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RED datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 50A datasheet.pdf