Vishay/Dale RN55E3400FBSL
RN55E3400FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3400FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3400FBSL.pdf
Availability of RN55E3400FBSL
QUANTITY
RN55E3400FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3400FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3400FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3400FBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3400FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3400FBSL Details Description
Related parts for RN55E3400FBSL
RES 125 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
WAFER SW 5P-3POS NON-SHORT datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL LIGHT GRAY datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6CH ESD PROT 15BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 940MA 935 MOHM datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 1W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf