Vishay/Dale RN55E3401BRE6
RN55E3401BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3401BRE6
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3401BRE6.pdf
Availability of RN55E3401BRE6
QUANTITY
RN55E3401BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3401BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3401BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3401BRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3401BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3401BRE6 Details Description
Related parts for RN55E3401BRE6
D-SUB CABLE - MMU25K/MC26G/X datasheet.pdf
VARISTOR 30A 0603 datasheet.pdf
IC SW HIGH SIDE SGL 2A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
KIT MESH 5DBI 2.4GHZ DCE MMCX datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 427 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf