Vishay/Dale RN55E3481BRSL
RN55E3481BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3481BRSL
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3481BRSL.pdf
Availability of RN55E3481BRSL
QUANTITY
RN55E3481BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3481BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3481BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3481BRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3481BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3481BRSL Details Description
Related parts for RN55E3481BRSL
RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN datasheet.pdf
SHELF FIXED 24X17.4X1.7" BE/GY datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1812 datasheet.pdf
11CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7S 2220 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES 137K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf