Vishay/Dale RN55E3481FRE6
RN55E3481FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3481FRE6
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3481FRE6.pdf
Availability of RN55E3481FRE6
QUANTITY
RN55E3481FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3481FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3481FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3481FRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3481FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3481FRE6 Details Description
Related parts for RN55E3481FRE6
CONN RECEPT 3POS 2MM CRIMP datasheet.pdf