Vishay/Dale RN55E3482BR36
RN55E3482BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3482BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3482BR36.pdf
Availability of RN55E3482BR36
QUANTITY
RN55E3482BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3482BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E3482BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3482BR36
Related LinksRN55E3, RN55E3482BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3482BR36 Details Description
Related parts for RN55E3482BR36
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3.5A 12W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
14POS MDR ASSY .5M W/THUMBSCREWS datasheet.pdf