Vishay/Dale RN55E3573FBSL
RN55E3573FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3573FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3573FBSL.pdf
Availability of RN55E3573FBSL
QUANTITY
RN55E3573FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3573FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3573FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3573FBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3573FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3573FBSL Details Description
Related parts for RN55E3573FBSL
IDC CABLE - MKS16K/MC16M/MKS16K datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 100VDC RAD 4LD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 519MA 928.9 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL PCB GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM LENS 0.125" datasheet.pdf
CBL 16POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf