Vishay/Dale RN55E3610BBSL
RN55E3610BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3610BBSL
Brief Description
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3610BBSL.pdf
Availability of RN55E3610BBSL
QUANTITY
RN55E3610BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3610BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3610BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3610BBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3610BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3610BBSL Details Description
Related parts for RN55E3610BBSL
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7T 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf