Vishay/Dale RN55E3882BBSL
RN55E3882BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3882BBSL
Brief Description
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3882BBSL.pdf
Availability of RN55E3882BBSL
QUANTITY
RN55E3882BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3882BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3882BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3882BBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3882BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3882BBSL Details Description
Related parts for RN55E3882BBSL
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-5 datasheet.pdf
LED T-3MM 585NM YLW DIFF SHORT datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS R/A datasheet.pdf
IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP datasheet.pdf
FUSE AUTO 300A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf