Vishay/Dale RN55E3921FR36
RN55E3921FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3921FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3921FR36.pdf
Availability of RN55E3921FR36
QUANTITY
RN55E3921FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3921FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E3921FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3921FR36
Related LinksRN55E3, RN55E3921FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3921FR36 Details Description
Related parts for RN55E3921FR36
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL SYSTEM MPC8540 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE UPPER INS. datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC P600 datasheet.pdf
TIN-PLATED ALUMINUM LAY-IN-LUG datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC678LC3C datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA datasheet.pdf