Vishay/Dale RN55E4070BRSL
RN55E4070BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4070BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4070BRSL.pdf
Availability of RN55E4070BRSL
QUANTITY
RN55E4070BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4070BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4070BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4070BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4070BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4070BRSL Details Description
Related parts for RN55E4070BRSL
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES MO 1/2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39.87V 500MW SOD80 datasheet.pdf