Vishay/Dale RN55E4121DRSL
RN55E4121DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4121DRSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4121DRSL.pdf
Availability of RN55E4121DRSL
QUANTITY
RN55E4121DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4121DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4121DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4121DRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4121DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4121DRSL Details Description
Related parts for RN55E4121DRSL
IC DAC 8BIT OCTAL SERIAL 24-SSOP datasheet.pdf
TOOL CUTTER & STRIPPER 34-8AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
SMA RT ANGLE PCB FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf