Vishay/Dale RN55E4221BBSL
RN55E4221BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4221BBSL
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4221BBSL.pdf
Availability of RN55E4221BBSL
QUANTITY
RN55E4221BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4221BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4221BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4221BBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4221BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4221BBSL Details Description
Related parts for RN55E4221BBSL
IDC CABLE - MSR50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
CONV DCDC SNGL 3.3VOUT 30W HTSNK datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
TERMINAL WW MINIWRAP .042" GOLD datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 68POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20-V7 CBL ASSY datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf