Vishay/Dale RN55E4223BB14
RN55E4223BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4223BB14
Brief Description
RES 422K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4223BB14.pdf
Availability of RN55E4223BB14
QUANTITY
RN55E4223BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4223BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4223BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4223BB14
Related LinksRN55E4, RN55E4223BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4223BB14 Details Description
Related parts for RN55E4223BB14
FIXED IND 39NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf