Vishay/Dale RN55E4320DR36
RN55E4320DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4320DR36
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4320DR36.pdf
Availability of RN55E4320DR36
QUANTITY
RN55E4320DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4320DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E4320DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4320DR36
Related LinksRN55E4, RN55E4320DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4320DR36 Details Description
Related parts for RN55E4320DR36
LABEL VINYL 75/CASSETTE 2-1 AWG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PORT-POWERED SERIAL CONVERTER datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.29A 123 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 20V 2711 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER LINE 180A 3-PHASE FILTER datasheet.pdf