Vishay/Dale RN55E4371BR36
RN55E4371BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4371BR36
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4371BR36.pdf
Availability of RN55E4371BR36
QUANTITY
RN55E4371BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4371BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E4371BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4371BR36
Related LinksRN55E4, RN55E4371BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4371BR36 Details Description
Related parts for RN55E4371BR36
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MULTI-FUNCT 10A datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf