Vishay/Dale RN55E4421DBSL
RN55E4421DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4421DBSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4421DBSL.pdf
Availability of RN55E4421DBSL
QUANTITY
RN55E4421DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4421DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4421DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4421DBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4421DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4421DBSL Details Description
Related parts for RN55E4421DBSL
TRANS NPN 60V 3A MT-3 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPING M310 datasheet.pdf
025 IDC PLUG ASSY 8P datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 9POS .050" SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 75MA SNT6A datasheet.pdf