Vishay/Dale RN55E4422FB14
RN55E4422FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4422FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4422FB14.pdf
Availability of RN55E4422FB14
QUANTITY
RN55E4422FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4422FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4422FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4422FB14
Related LinksRN55E4, RN55E4422FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4422FB14 Details Description
Related parts for RN55E4422FB14
SWAB 5" STAT DIS FT 10/PKG datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
METER AC/DC CLAMP-ON 600A datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8VSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 22POS SLD R/A datasheet.pdf