Vishay/Dale RN55E4422FB14
RN55E4422FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4422FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4422FB14.pdf
Availability of RN55E4422FB14
QUANTITY
RN55E4422FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4422FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4422FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4422FB14
Related LinksRN55E4, RN55E4422FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4422FB14 Details Description
Related parts for RN55E4422FB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 324BGA datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 5.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 17MM RADIAL datasheet.pdf