Vishay/Dale RN55E4531BB14
RN55E4531BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4531BB14
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4531BB14.pdf
Availability of RN55E4531BB14
QUANTITY
RN55E4531BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4531BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4531BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4531BB14
Related LinksRN55E4, RN55E4531BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4531BB14 Details Description
Related parts for RN55E4531BB14
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3.6MM datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 196CQFP datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf