Vishay/Dale RN55E4533FBSL
RN55E4533FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4533FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4533FBSL.pdf
Availability of RN55E4533FBSL
QUANTITY
RN55E4533FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4533FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4533FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4533FBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4533FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4533FBSL Details Description
Related parts for RN55E4533FBSL
ADAPTER BSA JACK-JACK datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.15"L X 2.95"W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 18 BLK datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 4.63" datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THROUGH 3 POS datasheet.pdf