Vishay/Dale RN55E4590BRSL
RN55E4590BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4590BRSL
Brief Description
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4590BRSL.pdf
Availability of RN55E4590BRSL
QUANTITY
RN55E4590BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4590BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4590BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4590BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4590BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4590BRSL Details Description
Related parts for RN55E4590BRSL
LED RED RECT MODULAR VERT MNT datasheet.pdf
SHEET MTL SCREW FLAT PHILLIPS #2 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 35MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FOOT 804MM datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf