Vishay/Dale RN55E4590BRSL
RN55E4590BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4590BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4590BRSL.pdf
Availability of RN55E4590BRSL
QUANTITY
RN55E4590BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4590BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4590BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4590BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4590BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4590BRSL Details Description
Related parts for RN55E4590BRSL
MARKER TERM 8X5MM WHT 10/STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MCP2.8 BU-CONTACT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE 6.3A 350V RADIAL datasheet.pdf