Vishay/Dale RN55E4591BRE6
RN55E4591BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4591BRE6
Brief Description
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4591BRE6.pdf
Availability of RN55E4591BRE6
QUANTITY
RN55E4591BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4591BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4591BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4591BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4591BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4591BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4591BRE6
CONN TERMINATOR PLUG BNC 51OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.34A 8-SOIC datasheet.pdf
LOCKING NUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOWER SYSTEM KIT K40X256 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A DO203AA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf