Vishay/Dale RN55E4640FB14
RN55E4640FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4640FB14
Brief Description
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4640FB14.pdf
Availability of RN55E4640FB14
QUANTITY
RN55E4640FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4640FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4640FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4640FB14
Related LinksRN55E4, RN55E4640FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4640FB14 Details Description
Related parts for RN55E4640FB14
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
OSC VCXO 104.116MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 38.79 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf