Vishay/Dale RN55E4751CR36
RN55E4751CR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4751CR36
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4751CR36.pdf
Availability of RN55E4751CR36
QUANTITY
RN55E4751CR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4751CR36
Internal Part NumberEIS-RN55E4751CR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4751CR36
Related LinksRN55E4, RN55E4751CR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4751CR36 Details Description
Related parts for RN55E4751CR36
IC POT DGTL 10K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf