Vishay/Dale RN55E4752BRE6
RN55E4752BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4752BRE6
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4752BRE6.pdf
Availability of RN55E4752BRE6
QUANTITY
RN55E4752BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4752BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4752BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4752BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4752BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4752BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4752BRE6
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 30POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf