Vishay/Dale RN55E4811BRE6
RN55E4811BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4811BRE6
Brief Description
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4811BRE6.pdf
Availability of RN55E4811BRE6
QUANTITY
RN55E4811BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4811BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4811BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4811BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4811BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4811BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4811BRE6
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP LATCH GROMMET WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R048MS-4,0C1-2 NFF datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf