Vishay/Dale RN55E4870DB14
RN55E4870DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4870DB14
Brief Description
RES 487 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4870DB14.pdf
Availability of RN55E4870DB14
QUANTITY
RN55E4870DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4870DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4870DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4870DB14
Related LinksRN55E4, RN55E4870DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4870DB14 Details Description
Related parts for RN55E4870DB14
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 68 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLA 2/180B 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1500UF 400V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf