Vishay/Dale RN55E49R9FRE6
RN55E49R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E49R9FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E49R9FRE6.pdf
Availability of RN55E49R9FRE6
QUANTITY
RN55E49R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E49R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E49R9FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E49R9FRE6
Related LinksRN55E4, RN55E49R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E49R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55E49R9FRE6
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 9VDC 2.8KHZ PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 4" datasheet.pdf