Vishay/Dale RN55E5050BR36
RN55E5050BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5050BR36
Brief Description
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5050BR36.pdf
Availability of RN55E5050BR36
QUANTITY
RN55E5050BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5050BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5050BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5050BR36
Related LinksRN55E5, RN55E5050BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5050BR36 Details Description
Related parts for RN55E5050BR36
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .4MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf