Vishay/Dale RN55E5110BRE6
RN55E5110BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5110BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5110BRE6.pdf
Availability of RN55E5110BRE6
QUANTITY
RN55E5110BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5110BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5110BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5110BRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5110BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5110BRE6 Details Description
Related parts for RN55E5110BRE6
FIXED IND 82UH 3.2A 48 MOHM TH datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-ECL QUAD 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
AM8930-8-5 LCD DISPLAY datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
DIODE 1200V 8A TO-220 datasheet.pdf