Vishay/Dale RN55E5112BR36
RN55E5112BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5112BR36
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5112BR36.pdf
Availability of RN55E5112BR36
QUANTITY
RN55E5112BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5112BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5112BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5112BR36
Related LinksRN55E5, RN55E5112BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5112BR36 Details Description
Related parts for RN55E5112BR36
EVAL MOD FOR SN65MLVD20X datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 12 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 128MB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CLR TPE W/SYMBLS 2''X72YDS 3' PP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf